پوستتان را جوان تر از سن تان نگه دارید

با افزایش سن اعتماد به نفس و خرد شما افزایش می یابد اما سطح هورمون ها چطور؟ در دوران یائسگی کاهش هورمون استروژن بدن تاثیر بدی بر پوست می گذارد. هر قدر استروژن کمتر باشد بیشتر مستعد نازک شدن ، شل و آویزان شدن و در نتیجه چروک خوردن پوست می شوید.

خوشبختانه می توانید برخی از تاثیرات مربوط به پوست با افزایش سن را با جند اقدام مراقبتی ویژه کاهش دهید.

پاک سازی

پاک سازی یک مرحله مهم در مراقبت از پوست است به خصوص هنگامی که پا به سن می گذارید. هنگامی که پیر تر می شوید پوست خشک تر می شود و نیاز بیشتری به رطوبت پیدا می کند.

راه کار کلیدی آن استفاده از یک شوینده مناسب برای پوست خشک شما است. بنابراین به جای استفاده از شوینده های فومی یا ژلی که رطوبت پوست را از آن می گیرند از کرم هایی استفاده کنید که به پوست آب رسامی کنند.

آب، آب، آب

پس از یائسگی پوست خشک تر می شود، چون غده های چربی مثل سابق فعال نیستند. سعی کنید با کمک کرم بیشتر ، رطوبت بیشتری به پوست خود برسانید. از از استفاده از دوش داغ و طولانی مدت اجتناب کنید  و در حالی که پوستتان مرطوب است، کرم مرطوب کننده بزنید چون این کار کمک می کند پوست رطوبت را حفظ کند.

 

 

هنوز به ضد آفتاب نیاز دارید

اگرچه سرطان پوست و چین و چروک به واسطه آفتابی که در دهه بیست، سی و چهل زندگی با آن مواجه بوده اید، ایجاد می شود اما در این سن نیز هنوز باید از پوست خود محافظت کنید، چرا؟ چون پوست نسبت به قبل محافظ طبیعی کم تری در مقابل آفتاب دارد بنابراین به دنبال کرم هایی باشید که SPF 30 یا بالاتر داشته باشند و هر روز آن ها را استفاده کنید.

به حداقل رساندن چین و چروک

طی سال ها قرارگیری در معرض نور خورشید پوست شما به مرور آسیب دیده و علاوه بر آن تغییرات هورمونی یائسگی اتفاق افتاده است که در نتیجه ی این ها پوست شما اکنون دچار چین و چروک شده است. از آن جایی که هورمون ها با افزایش سن کاهش می یابند، کیفیت پوست تغییر یافته و چین و چروک ها شدید تر می شوند. وقتی پوست خشک باشد ، چین و چروک ها مشهود می شوند به خصوص وقتی پا به سن گذاشته اید. در نواحی صورت ، خط فک و گردن هر روز از مرطوب کننده استفاده کنید و محصولات مراقبت از پوستی انتخاب کنید که برای مبارزه با خطوط ریز و شل شدن پوست طراحی شده اند و به طور کلی وضعیت پوست را بهبود می بخشند.

لکه ها را از بین ببرید

لکه های پیری بر روی صورت، دست و سینه در یائسگی قابل مشاهده تر می شوند. با استفاده روزانه از ضد آفتاب از ایجاد این لکه ها می توانید پیشگیری کنید . اگر پیش از این لکه هایی ایجاد شده اند می توانید با محصولات لایه بردار آن ها را از بین ببرید. این محصولات سلول های پوستی مرده را که تیره و پوسته پوسته هستند از سطح پوست می زداید. محصولات روشن کننده پوست می توانند به محو شدن این لکه ها کمک کنند. تونر ها نیز می توانند به بهبود رنگ پوست کمک کنند.

مراقب دستان تان باشید

در دوران یائسگی پشت دست ها رطوبت ، کلاژن و چربی از دست می دهد و این امر موجب آشکار تر شدن رگ ها و چروک خوردن پوست این ناحیه می شود. علاوه بر آن، پوست شفاف شده و ظاهر دست استخوانی می شود. برای کاهش چین و چروک بر روی دست، به مقدار زیاد از مرطوب کننده استفاده کنید و این ناحیه را در مقابل نور خورشید محافظت کنید. هنگامی که در حیاط یا بیرون از منزل هستید سعی کنید دستکش بپوشید.

 

آنتی اکسیدان بخورید

کلاژن باعث استحکام و جوانی پوست شده و آن را سفت نگه می دارد. وقتی میزان استروژن در بدن کاهش می یابد، کلاژن نیز در پوست کم تر تولید می شود.

با مصرف غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان به پوست خود کمک کنید استحکام پیدا کند. میوه ها و سبزیجات رنگ روشن مصرف کنید چون این مواد غذایی رنگ خود را از ترکیبات سالم آنتی اکسیدانی می گیرند. سعی کنید میوه و سبزیجاتی که مصرف می کنید از رنگ های مختلف باشند تا انواع مواد مغذی را دریافت کنید.

سویا مصرف کنید

سویا مملو از ایزوفلاون ها است. ایزوفلاون ها ترکیبات گیاهی هستند که به نظر می رسد در بدن همانند استروژن عمل می کنند. ایزوفلاون ها می توانند تغییرات پوستی مرتبط با سن را بهبود ببخشند. کارشناسان بر این باورند که 50 میلی گرم ایزوفلاون ( معادل 2 لیوان 220 گرمی شیر سویا) در روز می تواند به زنان یائسه به طریق مختلف کمک کند.

تعادل بدن را حفظ کنید

استرس پوست را خشک تر و حساس تر می کند. استرس می تواند وضعیت هایی مانند پسوریازیس را تحریک کند، اگر تحت استرس قرار داشته باشید ممکن است مراقبت های معمول پوست را فراموش کنید. یوگا، میتیشن و تکنیک های دیگر مدیریت استرس را تمرین کنید تا آرام شوید.

ورزش کنید

ورزش تنها عضلات را تقویت نمی کند بلکه به دو صورت به پوست نیز کمک می نماید. اول این که استرس را کاهش می دهد. دوم این که جریان خون را تقویت می کند و این موجب آهسته شدن فرایند پیری می شود. اکسیژن زیاد و جریان خون مناسب کمک می کند پوست روشن تر و سالم تر بماند.

خواب مناسب داشته باشید

خواب کافی به پوست کمک می کند تجدید شده و تازه بماند، خواب به جلوگیری از تشکیل حلقه تیره اطراف چشم کمک کرده و به بدن امکان می دهد تجدید نیرو کند. عدم خواب کافی تعادل نیروها را بهم زده و متابولیسم را به صورتی تغییر می دهد که فرایند پیری را تسریع می نماید. بنابراین 8 تا 9 ساعت هر شب باید بخوابید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.